Chcete začít podnikat v rámci svobodných povolání? Povinností není mnoho.

07. 11. 2016 0:01

Vytváření uměleckých děl nespadá pod živnostenské podnikání, ale jedná se o autorskou tvorbu zařazenou do tzv. svobodných povolání.

Někdy mají lidé obavy, zda start podnikání v rámci tzv. svobodných povolání není příliš komplikovaný. Obavy tady nejsou na místě. Není třeba žádná zvláštní podnikatelská licence a k zahájení podnikání v podstatě dochází faktickým zahájením činnosti.

Jako svobodné povolání je označováno podnikání fyzické osoby, pokud podniká na základě jiného než živnostenského zákona. Nejčastěji to bývají osoby, které mají příjmy na základě autorského zákona nebo zvláštních předpisů. Zdroj: Wikipedia.

Základní povinnosti

Zahájení svobodného povolání je potřeba nahlásit na:

  • Finančním úřadě, který přidělí daňové identifikační číslo (DIČ),
  • na Správě sociálního zabezpečení
  • a také na zdravotní pojišťovně.

A to je v podstatě vše. Pokud navíc podnikáte formou vedlejší činnosti a nahlásíte tuto skutečnost na úřadech, budete mít i určité úlevy, jako např. osvobození od placení záloh. Výdělky z této činnosti je nutné zdanit v rámci ročního daňového přiznání.

IČ není nutné, ale mohou být případy, kdy bude praktické. V tom případě ho získáte u příslušného editora Základního registru osob, který je pod správou ČSÚ.

Zdroj: podnikatel.cz