Registr nespolehlivých plátců již zachytil velkou část rizikových firem a celkově roste pomaleji

01. 11. 2016 12:46

V průběhu srpna se objevilo v registru nespolehlivých plátců DPH 264 nových firem. Jde o společnosti, které neodvádějí daň z přidané hodnoty. V registru se celkem objevilo již přes 6 000 společností. Ačkoli v létě zaznamenal registr nárůst, z dlouhodobého pohledu se v posledních měsících počty firem v registru spíše stabilizují.

„Rostoucí počty nových nespolehlivých plátců DPH jsou zřejmě důsledkem zavedení kontrolního hlášení DPH, které vstoupilo v platnost na začátku letošního roku, a stát si od něho slibuje pokles daňových úniků,“ říká analytička společnosti Bisnode Petra Štěpánová a doplňuje, že dalším impulzem by mohlo být zavedení EET.

Odběratel ručí za nezaplacenou DPH dodavatele

Zavedení institutu nespolehlivého plátce DPH se osvědčilo a ocenila ho ve své zprávě i Evropská komise. Jeho význam je mimo jiné také v preventivní roli vzhledem k návaznosti na institut ručení, který stanovuje povinnost firmy ručit za nezaplacenou DPH jejich dodavatelů. Jinými slovy, jakmile dodavatel daň nezaplatí, má tuto povinnost právě odběratel tohoto nespolehlivého plátce.

Prověřujte dodavatele opakovaně

Doporučuje se prověřovat obchodní partnery opakovaně. „Dodavatele si přitom nestačí prověřit jen v době, kdy zboží či službu objednáváte. Pro úřady je rozhodující datum uskutečnění zdanitelného plnění a nikoliv datum objednávky!“ zdůrazňuje Petra Štěpánová.

Zdroj: www.businessinfo.cz