Zvýšení minimální mzdy může přinést i komplikace

24. 02. 2017 13:03

Zvýšení minimální mzdy obvykle potěší zaměstnance s nejnižšími příjmy, mohou nastat i komplikace. Pokud si člověk přivydělává na dohodu o provedení práce či pracovní činnosti. Dle statistik je takových lidí v Česku asi 1,5 milionu. Práci na dohodu využívá i řada osob samostatně výdělečně činných (OSVČ).

Minimální mzda vzrostla, limity pro neplacení pojistného nikoli

Od 1. ledna 2017 se minimální mzda zvedla na 11 000  korun. A zvýšilo se také hodinové minimum. To ovšem přináší zajímavou novinku pro lidi pracující na dohodu o provedení práce (DPP) nebo na dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Limit pro neplacení zdravotního a sociálního pojištění se totiž nezměnil. U dohody o provedení práce zůstal na deseti tisících, u dohody o pracovní činnosti pak na 2 500 korunách.

Může se tak stát, že člověk, který odpracuje stejně hodin jako v loňské roce limit překročí a bude muset sociální a zdravotní pojištění zaplatit. Pro zaměstnance to činí 11 % z hrubé mzdy, u OSVČ činí minimální zálohy na sociální pojištění u vedlejší činnosti 832 Kč, zdravotní pojištění pak 13,5 % z poloviny výdělku. Zaměstnavatel pak zaplatí na těchto odvodech za zaměstnance 34 % z hrubé mzdy.

Zdroj: businessinfo