Hoax – weby, které pomohou s odhalením

31. 10. 2016 12:46

Tzv. hoaxy se šíří po internetu od jeho počátku. Z absurdních zpráv se postupně staly konspirace, kterým lidé věří. Existuje několik webů, které se specializují na vyvracení nesmyslů a pomohou rozlišit, co je pravda a co lež.

Anglické slovo HOAX [:houks:] v překladu znamená: falešnou zprávu, mystifikaci, novinářskou kachnu, podvod, poplašnou zprávu, výmysl, žert, kanadský žertík.

V počítačovém světě slovem HOAX nejčastěji označujeme poplašnou zprávu, která varuje před neexistujícím nebezpečným virem. Zdroj: www.hoax.cz

6 webů, které pomohou rozpoznat, co je pravda a co lež

Hoax.cz – Až vám přijde e-mail nebo na diskuzních fórech zahlédnete zprávu, která začíná cca takto: Fwd: Fw: Fwd: Fwd: Re: Fwd, můžete vyzkoušet hoax.cz, který se mj. na vyvracení nesmyslů specializuje.

Manipulatori.cz – Vyvracejí politické či ekonomické nesmysly. V Lexikonu hoaxů najdete vyvráceno několik desítek poplašných zpráv, vždy podloženo odborným textem, doložitelnými fakty a seriózními zdroji.

Hatefree.cz – Organizace Hatefree vznikla při Úřadu vlády ČR a zaměřuje se mj. na vyvracení poplašných zpráv, které se šíří především českým internetem.

Stopfake.org – Web vznikl v Rusku a před několika týdny začali autoři překládat články také do češtiny. Zaměřuje se na téma ruských médií a primárně vyvracení nepravdivých informací o válce na Ukrajině.

Demagog.cz – Zaměřuje se pouze na českou scénu a zabývá se tzv. fact checkingem, tedy ověřováním faktů, zejména pak pravdivostí výroků politiků. Koncept vychází z projektů, které již fungují na zahraničním internetu, jako je např. Factcheck.org, zaměřený zejména na politiky a média v USA.

Zdroj: zive.cz