Obliba Snapchatu v Česku roste

30. 05. 2016 8:15

Snapchat byl dlouhou dobu považován za okrajovou zábavu pro teenagery a krátkodobý trend, který rychle pomine. Ve skutečnosti ale jeho obliba a počet uživatelů stále roste. V České republice Snapchat aktivně používá více než 300 tisíc lidí.

Fenoménu Snapchat se věnovala i konference Snapujeme, kde o aktuální situaci mluvil Tomáš Pflanzer z agentury Nielsen Admosphere.

Nechápeš? Pak je ti nejspíš přes třicet.

Snapchat má nepříjemné uživatelské prostředí, kvůli kterému ho většina lidí, jednoduše nechápe. Podle Tomáše Pflanzera to má ale svůj důvod: „Debilní uživatelské rozhraní Snapchatu funguje v podstatě jako filtr, aby se do té aplikace nedostali lidi přes třicet.“ Teenagerům a mladým do 24 let to ale vyhovuje. Snapchat je pro ně totiž jako život. „Autorům aplikace se do ní totiž podařilo zakomponovat způsob, jakým my vlastně žijeme. To, jak spolu interagujeme, bavíme a potkáváme známé,“ vysvětlil důvod oblíbenosti Snapchatu Pflanzer.

Nejde tady o lajky

Snapchat je mj. výjimečný v tom, že tady nejde o lajky. Není to jako na Facebooku, kde si každý hlídá, jestli mají posty dostatek lajků a když nemají, tak se mažou případně přepisují. Na Snapchatu je každý hlavním hrdinou svého příběhu, aniž by se musel snažit být krásný a dokonalý. Může být sám sebou.

Snapchat v České republice

V internetové populaci (u lidí starších 15 let) je podíl cca 6 %. V cílové skupině ve věku 15 – 24 let, která je na Snapchatu nejsilnější, je to zhruba 30 %. Počet uživatelů v této skupině rychle roste – od května 2015 do března 2016 se zdvojnásobil.

V tuhle chvíli je tedy na Snapchatu přes 300 tisíc českých uživatelů. Toto číslo bude ve skutečnosti ještě o trochu vyšší, protože jsou na něm jistě i teenageři mladší 15 let, kteří nejsou ve statistice zahrnuti.

Zdroj: Tomáš Pflanzer, Nielsen Admosphere