Ransomware – jedna z největších hrozeb v online světě

14. 11. 2016 13:14

Ransomware je nepochybně jednou z největších hrozeb v dnešním online světě a je v současnosti bohužel na vzestupu. Ransomware (škodlivý kód), který nakazí počítač, se pozná snadno. Na rozdíl od jiných virů, se neskrývá, právě naopak, na displeji nakaženého počítače či telefonu se zobrazí grafické pole s informací, že všechny soubory uživatele byly zašifrovány a že k nim nemá nadále žádný přístup. Náprava je okamžitě nabídnuta – stačí zaplatit požadované výkupné. Po jeho zaplacení by pak měl postižený obdržet klíč po jehož zadání by měla být data opět dešifrována a počítač či telefon uveden do původní funkčnosti. Důležité je tady zdůraznit “by měla být”, ne vždy se tak v praxi stane.

Aby nebylo možné útočníka vystopovat, většinou požaduje zaplacení v kryptoměně bitcoin a někdy útočníci i „pomohou“ s návodem, jak to zařídit. Průměrná cenová nabídka za dešifrovací klíč se pohybuje kolem 7 500 Kč, ale může být i mnohem vyšší a bývá zpravidla časově omezená. Po vypršení lhůty se cena zvýší a pokud napadený nabídky nevyužije, škodlivý kód data smaže.

Výhodu má ten, kdo zálohuje

Dopad je v podstatě podobný jako při poruše pevného disku. Uživatel bez varování přichází o vše a nemá nic. Samozřejmě platí, že nejmenší škodu má ten, kdo pravidelně zálohuje.

Internet věcí – pro ransomware velký potenciál

Do budoucna by se mohl ransomware rozšířit také do elektroniky připojené ke světové datové síti. Chytré televizory, ledničky či auta, to jsou věci, na které se vyděrači mohou zaměřit.

Obrana není jednoduchá

Způsobů, jak se do vašeho počítače může škodlivý kód dostat je tolik, že je ochrana problematická. I když se chováte rozumně a bezhlavě neklikáte na přílohy a odkazy v mailech, existují další způsoby, jak se váš počítač či telefon může nakazit. Bezpečí lze zvýšit instalací a pravidelnou aktualizací bezpečnostního balíku. Následky může významně zmírnit pravidelná záloha.

Jste napadeni? Jak se zachovat?

V případě, že už se ve vašem počítači škodlivý kód typu ransomware zabydlí, doporučuje Tom Maas z holandské policie výkupné nezaplatit, počítač vypnout a pevný disk vymontovat a uložit.

Pokud zaplatíte, stejně nemáte jistotu, že se k datům opravdu dostanete a s každým zaplacením také zvyšujete lukrativnost takovéhoto podnikání.

Uschovat si pevný disk je dobré zejména proto, že u vyřešených případů policie může nabídnout poškozeným dešifrovací klíče.

I v České republice je možné se obrátit na policii. „Důležité je předložit ke zkoumání napadený počítač a to ve stavu, kdy do něj nezasahovala odborná firma, tedy ideálně bezprostředně po zjištění nákazy, aby byly v PC ještě přítomny všechny infekční soubory,“ radí Jaroslav Ibehej, tiskový mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Zdroj: technet.idnes.cz