Router Turris Omnia zabrání vašemu počítači zapojit se do velkého útoku

24. 10. 2016 21:49

Nový router Turris Omnia

Nový český router Turris Omnia byl poprvé oficiálně představen veřejnosti na CES Unveiled v Praze. Jeho unikátnost spočívá v tom, že uživatele nenechá udělat chyby v nastavení, které by zjednodušily práci útočníkům. Pomůže také zabránit napadení a zneužití přístrojů v rámci domácí sítě a umí odhalit podezřelé datové toky.

Router je nyní používán dvěma tisíci testerů v České republice a byla zahájena distribuce do celého světa. Zájemci pocházejí zejména z USA, Německa a samozřejmě České republiky.

Je zřejmé, že v době internetu věcí (IoT) jen instalace antiviru nestačí. Podle odborníků stojí za pátečním DDoS útokem, který ochromil provoz internetu, právě zařízení, jako např. se-top boxy či webové kamery. Byl to historicky první takto masivní útok, který fyzicky neprovedly infikované počítače, ale spotřební elektronika, která se neumí bránit.

Podle všeho tedy přichází nový český router na trh v pravý čas. Otázkou je, zda skutečně zvládne všechny nástrahy a zda dokáže uživatelům pomoci s identifikací možných hrozeb.

V čem se Turris Omnia liší od běžných routerů?

Od běžných routerů se Turris Omnia liší vyšší cenou, která se dle verze pohybuje mezi 7600 – 8800 Kč. Turris provede uživatele nejprve celým systémem a zabezpečením sítě. Zajistí, že operační systém je opravdu aktuální, případně nainstaluje novou verzi firmware.

Turris Omnia umožňuje vytvářet VPN sítě a šifrovat data, která přes ně prochází. Generování náhodných čísel je zajištěno tím, že má v sobě dedikovaný kryptočip.

Dále je vybaven aktuálně nejmodernější wi-fi standardu 802.11 ac a je zpětně kompatibilní se staršími verzemi b,g,n,a. Hardware má modulární konstrukci s PCIe sloty, díky kterým lze Turris kdykoliv v budoucnosti osadit modernějšími komponentami. Skrze SPF modul lze router připojit přímo k optické síti bez nutnosti dalšího externího převodníku.

Turris Omnia, zdroj: https://omnia.turris.cz/cs/#features

Turris Omnia, zdroj: https://omnia.turris.cz/cs/#features

Router je vybaven dvěma USB 3.0 porty a hybridním mSATA/miniPCIe slotem. Výrobce zároveň slibuje, že rychlost přenosu přes USB není omezena, jak je tomu kvůli nízkému výkonu u “běžných“ routerů.

Kompletní vlastnosti jsou k dispozici zde.

Zdroj: technet.idnes.cz