Chcete zefektivnit práci s vašimi nápady? Vyzkoušejte myšlenkové mapy.

26. 10. 2016 0:01

Myšlenková mapa

Jedním z efektivních nástrojů pro přemýšlení nad nápady či problémy je fyzická vizualizace nebo chcete-li – myšlenkové mapy. Náčrty, kreslení toho „co se nám honí v hlavě“ se stalo jednou z technik, která pomáhá uspět i podnikatelům.

Myšlenková mapa (někdy také mentální mapa) je grafické uspořádání klíčových slov, doplněné obrázky vyznačující vzájemné vztahy a souvislosti. S vynálezem myšlenkových map přišel v 60. letech 20. století Tony Buzan. Od té doby jsou svými zastánci prezentovány jako „nejlepší pomůcka pro přemýšlení“. Myšlenkové mapy jsou graficky zpracovanou napodobeninou procesů probíhajících v mozku a jsou navrženy tak, aby mozek využíval maximum svých schopností. Opírají se o fakt, že lidský mozek myslí multilaterálně, nikoli lineárně. Myšlenková mapa podporuje všechny funkce mozku, ať už hovoříme o paměti, kreativitě, učení či veškerém přemýšlení. Zdroj: Wikipedia

Kouzlo myšlenkové mapy spočívá v tom, že dokáže zachytit jak témata, tak celý proces či cestu. Propojuje jednotlivé myšlenky a nápady do srozumitelné struktury, ve které se autor snadno zorientuje.

Deset důvodů, proč používat myšlenkové mapy

  1. Jde o nástroj, který pomůže zorientovat se v problematice.
  2. Problematiku, která by se popisovala na několik listů papíru, zachytíte v jednom obrázku.
  3. Zachycená situace lze lépe analyzovat.
  4. S pomocí mapy lze snáze najít průniky či souvislosti.
  5. Tvorba mapy podporuje nové nápady.
  6. Vizualizace není nudná a bude vás bavit.
  7. Vizualizovaná problematika je velmi dobře přenositelná i na ostatní, takže snáze sdělíte své záměry dalším lidem.
  8. S využitím elektronických nástrojů získáte projektové plány, podklady pro prezentaci či do detailu rozpracované analýzy. V elektronické podobě je lze snadno také sdílet v rámci týmu.
  9. Čas věnovaný tvorbě myšlenkových map se vrátí v podobě kvalitnějšího výsledku.
  10. Poté, co realizujete několik myšlenkových map, stanou se pro vás přínosným pomocníkem. Není to nic složitého.

Jak na to?

Existuje mnoho způsobů, jak myšlenkovou mapu vytvořit. Asi nejrychlejším je vzít pero a papír a začít kreslit. Papír položte na šířku a doprostřed uveďte hlavní téma. Od něj pak vedete 4-8 základních větví s nejdůležitějšími myšlenkami a od nich další větve s detailnějšími body. Užitečné je doplnit mapu obrázky, které zjednodušují čitelnost a orientaci. Vše důležité zvýrazněte (např. fixou nebo speciálními symboly).

Papír a tužka samozřejmě není jedinou variantou. Existuje řada elektronických aplikací, jako např. iMindMap, za kterou stojí tým kolem autora myšlenkových map Tonyho Buzana.

Chcete, aby vaše přemýšlení, rozhodování a plánování bylo efektivnější? Zařaďte myšlenkové mapy do svého podnikání. Sami uvidíte, jak hodně vám mohou být užitečné.