Dnešní spotřebitel volí rychlost a snadný výběr zboží

20. 04. 2016 8:20

Podle výzkumu, který realizovala společnost GFK, je dnešní spotřebitel odlišný od spotřebitele před několika lety. Preferuje jednoduchost, snadný výběr zboží a služeb, který si chce užít hlavně bez komplikací.

Pro Čechy je značka méně důležitá než pro spotřebitele ve světě

45 % Čechů zastává názor, že je lepší kupovat výrobky známých značek, protože se člověk může spolehnout na jejich kvalitu. Ve světě je důraz na značkové výrobky vyšší a stejný názor sdílí 61 % lidí. Před důležitým nákupem tráví ve světě čas vyhledáváním informací o značkách 62 % lidí, v České republice je tomu tak u 36 % osob. V České republice si dopředu informace o značkách vyhledávají o něco více muži (38 %) než ženy (33 %).

Jednoduchost vede

„Čím méně, tím lépe. Takto by se daly charakterizovat postoje 56 % lidí ve 27 sledovaných zemích, kteří souhlasí s tím, že mají-li menší počet produktů v nabídce, snadněji se pak rozhodují při výběru zboží a jeho nákupu. V naší zemi tento názor zastává o něco méně než polovina osob (48 %).

Češi jsou v novinkách méně proaktivní než světový spotřebitelé

Ve světě novinky mezi výrobky a službami vždy vyhledává více jak polovina lidí (53 %), Češi jsou v tomto směru méně proaktivní a novinky vyhledává 29 %.

Když si lidé oblíbí nějaký výrobek či službu, pak více jak polovina osob ve světě (55 %) a 38 % obyvatel  ČR se snaží o těchto produktech a službách informovat druhé.

Hledáme rovnováhu mezi prací a volným časem

Rovnováhu mezi prací a volným časem se snaží udržet 71 % osob ve světě, v Čechách je to 61 %. Vedle udržování rovnováhy mezi prací a soukromým životem je pro lidi také důležité si umět udělat radost sám pro sebe a pravidelně se hýčkat a rozmazlovat.

Informace o studii

Informace pocházejí z volně prodejných studií GfK Consumer Life/Consumer Values. Společnost GfK realizovala průzkum online mezi 30 000 respondenty staršími 15 let z 27 zemí. Sběr dat byl prováděn v roce 2015. Do průzkumu byly zařazeny následující země: Argentina, Austrálie, Belgie, Brazílie, Česká republika, Čína, Egypt, Francie, Hongkong, Indie, Indonésie, Itálie, Japonsko, Jižní Korea, Jižní Afrika, Kanada, Mexiko, Německo, Nizozemsko, Polsko, Rusko, Španělsko, Švédsko, Thajsko, Turecko, USA a Velká Británie.

Zdroj: GFK