Japonsko vybírá logo pro OH 2020

12. 04. 2016 12:41

Návrhy loga pro OH 2020. Zdroj: Tokyo2020.jp

Olympijské hry v roce 2020 přivítá Tokyo. V souvislosti s tím se na pořad dne dostává výběr loga. Z 14 599 návrhů vybrali členové výběrové komise do nejužšího výběru čtyři díla, ze kterých zvolí finální logo.

Veřejnost má do 17. 4. 2016 možnost se k vybraným návrhům vyjádřit a zaslat své komentáře. Názory veřejnosti zohlední výběrová komise ve finálním rozhodování, které proběhne 25. 4. 2016.

Harmonizované kostkované logo

tokyo-2020-01

V Japonsku je kostkovaný vzor formálně známý jako “ichimatsu moyo”. Kostkovaný vzor v tradiční japonské barvě (tmavá modř) vyjadřuje eleganci a sofistikovanost. Logo se skládá ze tří druhů obdélníkových tvarů a reprezentuje rozdílnost zemí, kultur a způsobů myšlení. Obsahuje poselství “jednoty v rozmanitosti”. Vyjadřuje také, že olympijské a paralympijské hry ​​se snaží prosazovat rozmanitost jako platformu k propojení světa.

Kruh, rozpínající se harmonie

tokyo-2020-02

Tento design vyjadřuje spojení mezi dynamikou sportovců a radostí diváků. Symbolizuje rozšíření míru a harmonie po celém světě. Snaží se zahrnout duševní a fyzickou sílu, dynamický pohyb, rychlost a euforické pocity, že svět pochází z vynikajících sportovních výkonů. Logo vyjadřuje také respekt a pohostinnost.

Překonání sebe sama

tokyo-2020-03

Logo bylo inspirováno Bohem větru a Bohem hromu, kteří byli lidmi v Japonsku po celá staletí velmi oblíbeni. Symbol se snaží zprostředkovat dynamický pohyb v okamžiku, kdy sportovec protne cílovou čáru. Představuje také sportovce, když se snaží dosáhnout a překonat své osobní rekordy. Logo vyjadřuje příspěvek atletů k míru prostřednictvím jejich psychické a fyzické houževnatosti a také propojení do budoucnosti.

Rozkvetlé emoce

tokyo-2020-04

Symbol znázorňuje květinu „morning glory“, která byla v Japonsku velmi oblíbená, zejména v období Edo (1603-1867), ale motiv je často užíván i v současnosti. Květina „morning glory“, která vychází vstříc k nebi, aby pozdravila nové ráno, vyjadřuje tváře sportovců, které usilují o dosažení osobních rekordů a jasné tváře lidí, kteří tleskají sportovcům. Do výše vzhlížející květ „morning glory“ také představuje završení této řady emocí. Semeno pukne, květina vyroste a květ se otevře. Proces růstu květiny se nakonec vrací k semenu, na začátek. To vyjadřuje očekávání pro Hry a dědictví pro další generace.

Zdroj: Tokyo2020.jp