Státní svátek – zavřeno

12. 10. 2016 11:45

28. říjen bude prvním dnem, kdy se v praxi „předvede“ nový zákon o omezení otevírací doby obchodů. Zákaz otevření se týká 7 svátků. Jde o Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den je možné mít otevřeno jen do 12:00.

Na koho se omezení vztahuje?

Zavřeno musí mít obchody s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních. Zákaz naopak neplatí na menší prodejny a také pro čerpací stanice, lékárny, prodejny v místech zvýšené koncentrace cestujících na letištích, železniční stanice, autobusové zastávky, prodejny ve zdravotních zařízeních a maloobchodu a velkoobchodu v době, kdy je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav.

Za porušení zákona pokuta až 1 mil. Kč

Pokud obchody zákaz poruší, hrozí jim pokuta až do výše 1 milionu korun. V případě opakovaného porušování mohou dostat pokutu až 5 milionů korun.

Alternativní přístupy

Sami obchodníci vnímají opatření často jako diskriminační a vnímají silně ztráty, které jim vzniknou v důsledku uzavřených prodejen. Někteří našli způsob, jak přeci jen otevřít. Např. největší tuzemský e-shop Alza.cz zřejmě nezavře svou největší prodejnu v pražských Holešovicích, která přesahuje hranici 200 metrů čtverečních a otevřená zůstane také většina výdejních míst. Dle vyjádření Miroslava Tesaře, manažera prodeje Alza.cz, totiž neprovozuje prodejny, nýbrž síť výdejen a showroomů.

Jiný velký obchodník – obří hračkářství Hamleys k zákazu přistupuje rovněž netradičně. Svou prodejnu v centru Prahy ponechá také otevřenou, hračky nebude prodávat, ale umožní zákazníkům, aby si je vyzkoušeli a prohlédli. Dle provozovatele tedy půjde spíše o zábavní centrum. Podle Pavla Čmelíka pak společnost navíc chystá žalobu o náhradu za způsobené škody a ušlý zisk.

Na druhou stranu budou i obchody, které sice zavřeno mít nemusí, ale přesto své prodejny neotevřou. Půjde zejména o menší obchody v nákupních centrech, které se obávají, že přijde mnohem méně lidí než obvykle.