Litoměřice instalovaly první českou chytrou lavičku

13. 05. 2016 9:20

Zdroj: město Litoměřice, "chytrá lavička" pořízená od CapaSitty

Město Litoměřice si jako první pořídilo českou chytrou solární lavičku CapaSitty, která je umístěna k využití v litoměřickém parku Václava Havla. Prototyp byl představen v roce 2015 před Národní technickou knihovnou v Dejvicích a na výstavě EXPO 2015 v Miláně. Nyní jde o první sériový kus.

 

Lavičku CapaSitty vyvinul tým ze společnosti Full CapaCity ve spolupráci s designérem Janem Vítkem a odborníky z ČVUT. „Jde o první „chytrou“ lavičku určenou nejen k odpočinku. Nabízí totiž možnost bezplatného připojení k internetu a dobití mobilních telefonů, tabletů, čteček i fotoaparátů, a to pouze s využitím solární energie. Dále monitoruje výrobu energie, spotřebu při dobíjení a kvalitu ovzduší,“ vyjmenoval její přednosti energetický manažer města Litoměřice Jaroslav Klusák.

 

Lavička nabíjí přístroje pomocí USB zásuvek a nabízí i indukci pro telefony, které bezdrátové nabíjení podporují. Má zabudovanou baterii, díky níž systém funguje, i když zrovna slunce nesvítí. Na délku měří 2,2 metru a vysoká je necelý metr. Solární panel je umístěn za opěradlem. Lavička váží zhruba 350 kilogramů a je vyrobena z oceli, betonu a dřeva.

Zdroj: www.litomerice.cz