Metrostav musí změnit logo

11. 11. 2016 11:52

Logo Metrostavu vytvořil Karel Míšek, Foto: Ludvík Hradilek, zdroj: aktualne.cz

Vrchní soud v Praze rozhodl, že společnost Metrostav – lídr tuzemského stavebnictví – musí změnit své logo. Tím potvrdil předchozí rozhodnutí, že firma nedovoleně změnila logo od výtvarníka Karla Míška.

Logo je nyní umístěno na vozovém parku, stavebních strojích, buňkách nebo plachtách používaných při zakrývání stavenišť, takže změna vyjde na miliony korun. Mluvčí firmy Vojtěch Kostiha uvedl pro iDNES.cz: „Ještě nám nedošlo vyrozumění od Vrchního soudu. K věci se zatím nevyjadřujeme, nicméně o změně loga v tuto chvíli neuvažujeme.“.

Metrostav má na změnu podle rozhodnutí soudu rok. Lze však očekávat, že využije veškeré dostupné právní nástroje, aby k tomu nakonec dojít nemuselo.

Karel Míšek logo s nápisem Metrostav a speciálně graficky upraveným písmenem O navrhl v 80. letech minulého století. Firma počátkem nového tisíciletí bez autorova vědomí logo upravila, u nápisu změnila typ písma a přidala mozaiku ve tvaru různých formátů papíru. Míšek se změnami nesouhlasil a obrátil se na soud, který rozhodl, že firma dehonestovala původní dílo.

Aktuálně využívané logo společnosti Metrostav

Aktuálně využívané logo společnosti Metrostav

Zdroj: font.czaktualne.cz