Plzeňský Prazdroj kupují Japonci

13. 12. 2016 13:29

Zdroj foto: pilsner-urquell.cz

Japonský pivovar Asahi Group Holdings se dohodl na převzetí Plzeňského Prazdroje a dalších východoevropských značek SABMilleru. Dohromady je od společnosti Anheuser-Busch InBev koupí za 7,3 miliardy eur.

Kromě Plzeňského Prazdroje zahrnují prodávaná aktiva polské značky Tyskie a Lech, slovenský Topvar, maďarský Dreher a rumunský Ursus.

Dohoda mezi AB InBev a Asahi ještě podle tiskové mluvčí Plzeňského Prazdroje Jitky Němečkové podléhá schválení Evropské komise. Ta musí schválit Asahi jako vhodného kupce a udělit antimonopolní souhlas, což se dle Němečkové předpokládá v první polovině roku 2017.

Experti novinku hodnotí v zásadě pozitivně.

„Je to spíše dobrá zpráva, z nabízených posledních možností to byla vlastně jediná pivovarská skupina, ostatní byli spíše investičního rázu než pivovarští,“ řekl předseda Sdružení přátel piva Tomáš Erlich.

Plzeňský Prazdroj je největší pivovarnickou skupinou v České republice. Jeho hrubý zisk v uplynulém finančním roce, který skončil v březnu, vzrostl o pět procent na 3,7 miliardy korun. Tržby se zvýšily o 3,3 procenta na 14,4 miliardy korun.

Zdroj: Euro.cz