Novinářské ceny 2015 ovládly témata uprchlíků a Ruska

04. 05. 2016 8:32

Laureáti Novinářské ceny 2015

Slavnostní vyhlášení Novinářské ceny 2015 proběhlo 4. května v pražské Galerii Louvre. Do soutěže pořádané Nadací Open Society Fund Praha bylo nominováno 360 příspěvků. Nejvíce uspěli redaktoři Hospodářských novin, magazínu Reportér, Lidových novin, Mladé fronty DNES, online televize DVTV a již tradičně České televize. V každé kategorii rozhodovala čtyřčlenná odborná porota a vítězové získali odměnu 20 000 Kč.

 

Nadace OSF připraví v průběhu května také eBook s vítěznými příspěvky, ve kterém bude možné shlédnout to nejlepší, co v novinářském světě vzniklo v uplynulém roce.

Výrazně se umístily příspěvky na uprchlické téma

Letošními cenami nejsilněji rezonovalo téma uprchlictví. Historicky první Cenu solution journalism si odnesl Tomáš Lindner z týdeníku Respekt, u kterého porota ocenila nejen dlouhodobé mapování tématu, ale hlavně, že čtenářům přináší příklady řešení, které lidé v Německu v souvislosti s uprchlickou krizí využívají.

V kategorii Nejlepší psaný komentář zvítězil Petr Honzejk z Hospodářských novin, který se snažil téma nahlédnout z jiných úhlů, například z pohledu vietnamského ekonomického migranta žijícího v Praze.

V audiovizuálním rozhovoru uspěl Martin Veselovský z DVTV s rozhovorem s Martinem Konvičkou. Stejný příspěvek zvítězil i v online hlasování o Česko-slovenskou cenu veřejnosti.

Vítězkou Nejlepšího psaného rozhovoru se stala Magdalena Sodomková, rovněž s uprchlickou tematikou.

Tematicky bodovalo také Rusko

Další oceněné příspěvky se zaměřovaly na Rusko. V kategorii Nejlepší psaný analyticko-investigativní příspěvek zvítězil šéfredaktor webu Hlídacípes.org Robert Břešťan, za Nejlepší audiovizuální reportáž převzal cenu redaktor pořadu Reportéři ČT Lukáš Landa a Cenu za inovativní online žurnalistiku získali Jan Boček a Marcel Šulek.

 

Nejlepším audiovizuálním analyticko-investigativním příspěvkem se stala série reportáží Dalibora Bártka, ve které propojil korupční kauzu s případy praní špinavých peněz prostřednictvím reklamního průmyslu.

Cenu Googlu pro mladé talenty datové žurnalistiky získali studenti Adam Nedvěd a Tomáš Ducháček za projekt věnovaný kontrole veřejných zakázek před ÚOHS.

Nejlepší psanou reportáž roku 2015 napsala redaktorka časopisu Newsweek Kateřina Šantúrová, která se věnovala současnosti i historickým souvislostem výroby a distribuce pervitinu.

Jana Ustohalová se stala vítězkou Ceny za regionální žurnalistiku s rozhovorem o odsunu brněnských Němců po druhé světové válce.

Cenu za Nejlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks nebo karikaturu převzal Vhrsti za své kresby do časopisu Rodina a škola.

Kompletní seznam vítězů naleznete na www.novinarskacena.cz.

Zdroj: novinarskacena.cz