Češi tráví volný čas u televize, odpočinkem a s přáteli

20. 06. 2016 15:46

Volný čas trávíme u televize

Podle výzkumu Proměny české společnosti, který realizoval Sociologický ústav AV a Masarykova univerzita tráví průměrný Čech třetinu volného času u televize.

Týdně má běžný Čech 45 hodin volného času.   Ve všední den je to 5 hodin, o víkendu 6 a třičtvrtě hodiny. Nejběžnější volnočasovou aktivitou je sledování televize. Denně ji sledují tři ze čtyř dospělých a TV v průměru zabírá 2 hodiny denně. Zhruba hodina je vyhrazena odpočinku a hodina také připadá na rodinu či přátele. Následuje půl hodina čtení či poslechu hudby a půl hodina brouzdání po internetu.

Ženy x muži

U žen je čas celkově více orientován na péči o domácnost a děti, u mužů je více zdůrazněna oblast placené práce. Průměrná žena věnuje práci v domácnosti více času než placené práci. U mužů platí opak. Ženám ve výsledku zbývá méně volného času, a to především o víkendu.

 

Výzkum Proměny české společnosti je mezioborové čtyřleté šetření domácností. Probíhá od roku 2015 do roku 2018. Prvního ročníku se zúčastnilo 5 212 českých domácností s více než 13 000 členy. Mezi hlavní témata patří bydlení, práce, vzdělávání, rodinný život, zdraví, volný čas a politická a občanská participace. Výzkum organizuje Sociologický ústav Akademie věd ČR, CERGE-EI a Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity. Sběr dat realizují agentury MEDIAN a STEM/MARK. Kompletní výsledky prvního ročníku si můžete stáhnout zde.

Zdroj: Proměny české společnosti