Jak si stojí české školy v obalovém designu?

17. 02. 2017 12:39

Logo soutěže Young Package

Organizátoři mezinárodní soutěže obalového designu Young Package sestavili žebříček nejúspěšnějších českých univerzit v obalovém designu. Ten vychází ze získaných ocenění soutěžících podle toho, ze které vysoké školy se hlásili.

Odkud pochází nejúspěšnější mladí designéři?

O roku 1996 bylo uděleno celkem 179 ocenění.Nejvíce jich dosud získala Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, která má na svém kontě celkem 17 ocenění. Na druhém místě skončila Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně s deseti cenami. Třetí příčku obsadilo Vysoké učení technické v Brně s osmi cenami.

Úspěch startuje kariéru

Historicky prvním vítězem soutěže byl Jan Čtvrtník (absolvent UMPRUM), který o několik roků později pracoval pro NASA, IKEA či Elektrolux. V dalších ročnících zabodovali například Jaroslav Juřica (absolvent VUT v Brně), autor oceňované židle 002 pro firmu TON, Ladislav Škoda (absolvent UMPRUM), šéfdesigner firmy Tescoma nebo mladí designéři Michal Marko (absolvent UTB) či Karel Vránek (absolvent UMPRUM). Minulý ročník vyhrál Matěj Peca ze Západočeské univerzity v Plzni.

O soutěži

Soutěž Young Package založil v roce 1996 jeden z největších evropských výrobců obalů – společnost Model Obaly a. s. Od roku 2009 ji organizuje nezávislá odborná instituce CZECHDESIGN. Je určena studentům a designérům do 30 let a je rozdělena do dvou kategorií. Soutěžící každoročně zasílají papírové prototypy na stanovené téma. Cílem soutěže je motivovat mladé tvůrce, aby se zamýšleli nad obalovým designem a pronikli do specifického odvětví designu, se kterým se dennodenně potkáváme.

Open & Play

Tématem soutěže pro rok 2017 je Open & Play s podtitulem „Obal jako hra“. Soutěžící si mezi sebou rozdělí 75 000 Kč. Nejpovedenější obal získá hlavní cenu Model Obaly Prize. Deadline pro zaslání prací je 24. březen 2017.

Zdroj: Czechdesign