MPO připravuje strategie přechodu na nový standard DVB-T2

15. 04. 2016 9:16

DVB T2

DVB T2

MPO se dle vyjádření ministra Jana Mládka na konferenci Televizní  digitalizace 2.016 chystá předložit do konce letošního června vládě Strategii rozvoje digitálního vysílání, která by měla nastínit přechod zemského digitálního vysílání DVB-T na DVB-T2.

Pásmo 700 MHz, které se v současnosti pro DVB-T využívá, bude uvolněno pro mobilní operátory a strategie má zajistit další existenci zemské digitální platformy. Pokud by náhrada za DVB-T nebyla připravena, hrozilo by, že zhruba 60 % českých domácností přijde o televizní vysílání. Příjem televizního signálu přes DVB-T je u nás v současnosti nejrozšířenějším způsobem sledování televize. Řešením se má stát právě přechod na DVB-T2, který s sebou pro řadu domácností ponese nutnost pořídit si nový televizor nebo set top box.

Časový plán

Podle předsedy expertní skupiny MPO Pavla Dvořáka počítá strategie s tím, že v roce 2017 bude v Česku ukončena příprava legislativy pro přechod na DVB-T2, v letech 2018-2019 proběhne souběžné vysílání DVB-T a DVB-T2 a na přelomu let 2020-2021 by mělo dojít k vypnutí stávajícího DVB-T vysílání a k uvolnění pásma 700 MHz. Od začátku roku 2021 by se tak mělo vysílat už jen v DVB-T2. Půjde o jedinou neplacenou televizní platformu v České republice a v zájmu MPO je podle Pavla Dvořáka zajistit její fungování a rozvoj.

Zdroj: dvbt2.taktiq.com